Kaç Derste Trafiğe Çıkabilirim

Öğrenme kişiden kişiye göre değişen bir algılamadır. Özellikle direksiyon dersi tamamen kişisel reflekslerle ilişkilidir. Sizin reflekslerinize göre öğrenme süreniz eğitmenimizle birlikte belirlenecektir. Eğitim süreniz genellikle 5 ile 8 günden oluşmaktadır. Direksiyon dersi alırken alacağınız eğitim süresinde şunları öğreneceksiniz;

. Aracı tanıma işlemleri bunların içerisinde motor yağı nerden kontrol edilir,yedek lastik ve uyarıcı işaretleri aracın neresinde bulunur,aracın farları nerden yakılır,klima kullanımı,sinyal ve sellektör vs.gibi konular anlatılır.

. Debriyaj ve vites arasındaki uyum nasıl olmalıdır, hangi hızlarda vites büyütme ve küçültme hareketleri yapılmalıdır.

. Durma ve kalkma işlemleri öğrenme çalışması; yokuş kalkış ve düz yol kalkış öğrenme

. Dönel kavşak çalışmaları; dönel kavşaktaki geçiş üstünlüğü öğrenme

. Dar sokak çalışmaları

. Geri geri gitme ve manevra çalışmaları

. İki araç arası paralel park çalışması,

. Kapalı otoparklarda dikine park çalışması,

. Otobanda araç kullanımı

Gibi direksiyon dersi programlarımız bulunmaktadır. Yazımızın başındada dediğmiz gibi öğrenme kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir, İşin sonunda ben öğrenebilirmiyim acaba sorusuna cevap olarak tabiki öğrenebilirsiniz.Öğrenme işini kolaylaştıran başlıca etkenler vardır tabiki; ehliyetinizi yeni almış olmanız, yaşınızın genç olması refleks açısından,daha önce biraz pratik yapmış olmanız ve en önemlisi zorla araba kullanmayı öğrenmek için değil içinizde heves olarak eğitim almaya gelmenizdir.

Direksiyon dersi alırken size bu işi öğreten hocanın etkisi çok büyüktür. Öğrenci psikolojisinden anlaması,kibar ve sakin bir dille anlatması,çok çabuk sinirlenmemesi sizler için oldukça önem sarfetmektedir. Eşten,kardeşten,akrabadan öğrenilememesinin nedenleri aslında budur. Bağırarak,panikleyerek araba kullanyaı öğrenen bir kişiye bu şekilde yaklaşıldığında öğrencinin içindeki heves ve güvende sarsılacak öğrenme işi uzayacaktır.

Gelin uzman bayan hocalar eşliğinde özel direksiyon dersi alarak araba kullanma işini korkmadan paniklemeden çok kısa bir süre içerisinde çözelim.